Łoś

łosss

Łoś jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną płową. Łoś-byk osiąga masę 250-350 kg, wysokość 180-210 cm, długość ciała 200-270 cm. Łoś-klempa osiąga masę 200-250 kg. Poroże byka jest w postaci tyk z długimi odnogami lub w kształcie łopat z krótszymi odnogami, zwanymi pasynkami. U nas częstrzą forma poroża są te pierwsze. Poroża łosia odrastaja z głowy na boki, a nie do góry jak u jelenia. Suknia łosia jest jednolicie ciemnobrązowa, wzdłuż grzbietu biegnie czasami pręga prawie czarna, nogi białe. Łeb ma wąski, długi, z dużą opadającą górna wargą. Pod łbem na szyi ma narośl tłuszczową z długim czarnym włosem, tzw. brodę. Ma krótki ogon, długości 10-15 cm. Rasice łosia są podłużne, lekko zaokrąglone. Raciczki pozostawiają ślad w czsie biegu lub chodu po miękkim podłożu. Łosie nie są płochliwe, chodzą wolnym, spokojnym krokiem, maja słaby wzrok i słuch, natomiast dobry węch.

Łoś zyje najchętniej w terenie podmokłym, zarośniętym drzewami i krzewami. Utrzymuje się również w lesie z dostępem do podmokłych łąk lub zbiorników wody. Mimo swej masy, z łatwością porusza się nawet po gruncie bagnistym, brodzi po mokradłach i dobrze pływa.
Łosie żyją pojedynczo lub w małych, rodzinnych chmarach po kilka sztuk. Często taką chmarę tworzy klempa z łoszakami również ubiegłorocznymi. Byki tworzą osobna chmarę.
W zimę łosie zwykle trzymają się swoich ostoi, ale na wiosnę i jesienią przemierzają nieraz duże odległości, szczególnie młode sztuki. takie wędrówki łosi-byków zdarzają się głownie w okresie bukowiska (rui).

Łoś żywi się młodymi pędami drzew i krzewów, korą z miękkich drzew, roślinami wodnymi, ziołami, a także zbożem. Lubianą przez łosie karmę stanowią gałęzie wierzby, dębu, klonu, brzozy, jarzębiny, jałowca i kruszyny, a także sosny; natomiast niezbyt chętnie jedzą gałęzie świerku, modrzewia i leszczyny.

Ruja (bukowisko) odbywa się we wrześniu i w pierwszej połowie października. W okresie rui przy byku jest zwykle jedna klempa. W tym czasie łosie-byki wydają głos zwany stękaniem. Klempa cieli się w maju lub w czerwcu, a więc po 8 miesiącach ciąży. Klempa rodzi zwykle 1 lub 2 łoszaki.
Łoszaki w pierwszym okresie są wyjątkowo niezgrabne (bardzo długie nogi, krótki tułów i pokraczne ruchy) i nieporadne, ale po kilku tygodniach już dobrze sobie radzą i szybko rozwijają się fizycznie.

Polowanie: na łosie polowało się od września do końca grudnia. Obecnie łosie (byki, klempy i łoszaki) objęte są całoroczna ochroną. Na łosie polowało się głównie z podchodu. Tropy łosia są na ogół dobrze widoczne, dlatego mozliwe jest tropienie i podchodzenie łosi w ostroi.
W okresie bukowiska łoś-byk zdradza głosem swoja obecność wieczorem i rano, a to daje okazję do ustalenia miejsca pobytu.

Dla członków koła

W3Schools

Prace Gospodarcze

W3Schools

Kalendarz Polowań

W3Schools

Obecna Faza Księżyca

Pierwsza Kwadra
Pierwsza Kwadra

Księżyc jest obecnie w znaku Panny
Księżyc ma 7 dni